Dr Riina Raudsik raamatust „Tervise neli tugisammast“
Dr Rangan Chatterjee juhatab raamatu sisse mõttega: „Tulevikumeditsiin hõlmab endas järjest enam arste, kes on supergeneralistid, mitte superspetsialistid. Just nii nagu areneb meie arusaam inimkehast, peab arenema ka meie meditsiinipraktika”.
Inimeste silmad avanevad tänapäeva informatsioonikiirel ajastul väga intensiivselt. Juba hakatakse tasapisi mõistma, et tervis ei alga arsti kabinetist, vaid sellest väljaspool, nagu autor ka kirjutab. Kiirus, kiirus ja veelkord kiirus, stress, unetud ööd, vale toitumine, suhkruga liialdamine, vähene liikumine on kõik tervist hävitavad tegevused. Autor kirjutab lahti mulle nii sümpaatse teema autonoomsest närvisüsteemist – sümpaatilisest ja parasümpaatilisest poolest. Kõik 4 tervisesammast – puhka, söö õigesti, liigu ja maga on justkui kõigile teada hea tervise alustalad, kuid kahjuks ei järgi meist enamus neid põhimõtteid igapäevaselt või järjepidevalt.
Meditsiin ravib tagajärgi ja otsib uuringutega haigusi, kuid tervisele suunavaid nõuandeid ei paku. Tänapäeva ravi seisneb ravimite väljakirjutamises. Meditsiin on muutunud väga agressiivseks. Ravi keemiliste ravimitega aga ei tervista kunagi kedagi, vaid surub lihtsalt haigustunnuseid maha ja nõrgestab immuunsüsteemi. Leidub vähe inimesi, kes üle viiekümne aastasena ei tarvitaks juba 3-4-5 ravimit.
Ma sattusin kuulama aastaid tagasi dr R. Chatterjee loengut D3 vitamiinist, olles ise juba Eestis seda teemat sügavamalt uurinud ja sellest ka valgustustööd teinud. Mõtlesin tol korral, et küll on tore leida arste, kes veel tahavad oma peaga mõelda ja mitte ainult tuimalt ravijuhistest lähtuda.
Kõik selles raamatus kirja pandu on meeldetuletus, et tervis algab lihtsate asjade järgimisest ja igal arstil on kohustus hakata inimest juhatama terviseteele, mitte lihtsalt ravimitega üle külvata. Inimene on igal eluhetkel võimeline oma tervist taastama, kui ta jälgib neid samu raamatus kirjeldatud 4 tervise alustala. Alati on kergem haigusi ennetada, kuid ennetustöö ei peaks seisnema üksnes lõpututes analüüside tegemises ja muudes uuringutes, vaid tervise alustalade selgitamises ja kordamises patsiendile iga arstivisiidi ajal, millest dr R. Chatterjee raamat kirjutatud ongi.
Kui hoolid oma tervisest, siis muretse see raamat!
Dr Riina Raudsik