täna olen tänulik
Miks peaks olema tänulik?

Kris Leinatamm, 03.03.2022

Miks peaks olema täna tänulik? Mille eest saab täna üldse olla tänulik?

„Kellel on, sellele antakse, ja tal on rohkem kui küllalt, aga kellel ei ole, sellelt võetakse ära seegi, mis tal on.“ Matteuse evangeelium

Rhonda Byrne soovitab sellesse lausesse lisada sõna tänulikkus – nii omandab see mõte palju loogilisema tähenduse.

„Kellel on tänulikkust, sellele antakse, ja tal on rohkem kui küllalt, aga kellel tänulikkust pole, sellest võetakse ära seegi, mis tal on.“

Tänulikkus on meie südameisse ja huulile kerge tõusma, kui võtame oma sünnipäeval vastu kenasti pakitud üllatuse, avame Jõuluvanalt salmi või laulukese eest saadud kingi või rahustame oma kõhuliblikaid, pannes vaasi armsa poolt koduteel ostetud roosid või lapse korjatud suvised põllulilled.

Kuidas ja miks aga olla tänulik täna, 2022. aasta märtsikuu esimestel päevadel, kui tundub, et homo sapiens on kogu hiilguses oma eksistentsiõiguse minetanud, maha mänginud, puruks tallanud ja kuulub täie õigusega Universumiajaloo prügikasti?

Turundusguru Simon Sineki sõnul tuleb esmalt alati küsida miks ja alles siis, kuidas ja mida.

Miks on oluline olla täna tänulik?

Matteuse evangeeliumi read koos Rhonda Byrne lisatud sõnaga tänulikkus annavad sellele ideaalse vastuse läbi religiooni prisma. Kuid ei ole kristlus ainsana selle maagia läbi näinud, ka koraanis on kirjas read: „Ja (pidage meeles), Jumal kuulutas: „Kui olete tänulikud, siis ma annan teile rohkem; aga kui olete tänamatud, siis on mu karistus tõepoolest karm.““

Ka judaismis on tänulikkus jumalakummardamise lahutamatu osa ja kuulub uskliku elu juurde. Tänulikkus on üldse üks kõige olulisemaid emotsioone, mida kõikide religioonide sõnul peaks inimesed endas esile kutsuma ja alal hoidma. Tänulikkus ei ole aga ainult religioosse inimese usutõestatud pääsemistee.

Täiesti kahe jalaga maa peal kinni uuringutes on leitud, et tänulikumad inimesed tunnevad suuremat heaolutunnet, on õnnelikumad, vähem depressioonis, vähem stressis ja oma elu ja suhetega rohkem rahul. Lisaks suudavad nad rohkem elus kogetavate raskustega positiivsemalt toime tulla. On leitud ka, et tänulikkus suurendab inimese heldust.

Kuidas siis tundub, kas täna oleks meil kõigil tarvis esmase ellujäämisstrateegiana arendada endas just tänulikkust?

Selleks, et hoida nina vee peal, et suuta olla ka ise toeks neile, kes seda vajavad … lapsed on praegu eriti haavatavas olekus, sest nad ei mõista. Ei mõista niigi paljut, kui täiskasvanud, kes ju ometi ka ei mõista.

Selleks, et funktsioneerida meie Eestis, meie tänapäevas, kus pomme ei lange ja inimesi võõra väe käe läbi ei hukku…

Selleks, et apteegikapp jääks antidepressandivabaks…

Kuidas saab olla täna tänulik?

„Hommikul ärgates täna hommikuvalgust oma elu ja jõu eest. Täna oma toidu ja elurõõmu eest. Kui Sa ei näe põhjust tänulik olla, siis on viga Sinus.“

Shawnee indiaanlaste juht Tecumseh (1768–1813)

Rasketel aegadel võib vahel juhtuda, et tänulikkust on oma hinges ja südames keeruline üles leida. Võib tunduda, et ise tänulik olles me justkui reedaksime need, kellel on raske – talumatult raske, kuid kes siiski võitlevad – hoidku, sõna otseses mõttes oma elu eest!

Kui Sa vähegi usud kollektiivsesse teadvusesse, siis on tänulikkus ainus viis, kuidas veel õnnestub seda hukkumisäärel kõlkuvat inimkonda päästa. Püüdes kasvõi vägisi iga päev leida 3-5 asja, mille eest tänulik olla, suurendame ja nakatame sellega ka ennast ümbritsevaid inimesi. Tänulikkus, nagu ennist mainitud uuringudki on näidanud, suurendab õnnetunnet. Õnnelik inimene aga kurja ei tee. Õnnelik inimene teeb head ja külvab head.

Väga paljud meist on viimastel päevadel olnud täiesti katki. Šokis. Igaüks on tegutsenud vastavalt oma šokistrateegiale – kes söönud, kes nälginud, kes paigale hangunud, kes ringi jooksnud, kes enesekeskis targemaga peeglist aru pidanud, kes sõpruskonnas ventileerinud.

Meil kõigil on erinev toimetulekustrateegia.

Kurb on aga see, et vahel juhtub meiega nii, et mingid ootamatud šokiolukorrad toovad meis välja meie halvima. Minu halvim tõusis ka korraks pinnale ja ma tegin midagi, mida kahetsen ja mis ei ole minulik. Siis tabasin, et šokiga toimunust oli minus kadunud tänulikkus.

Tänulikkuse tagasi saamine võtab aga rohkem aega kui sellest lahti saamine.

Mida teha, et suurendada tänulikkust?

„Ärgakem üles ja olgem tänulikud, sest kui me täna palju ei õppinud, siis õppisime vähemalt natuke, ja kui ma natukegi ei õppinud, siis ei jäänud me vähemalt haigeks, ja kui me jäime haigeks, siis me vähemalt ei surnud; niisiis, olgem kõik tänulikud.“

Gautama Buddha (ca 563-483 e.m.a)

Lihtne on olla tänulik, kui midagigi tundub olevat hästi. Katsu Sa olla tänulik, kui taevas tundub langevat maa peale.

Rhonda Byrne raamat „Maagia“ on mind ühel korral kunagi varem depressioonist välja toonud. Õigemini, selle raamatu tänulikkuse harjutuste abil ronisin ma sellest välja. Eriti hästi on mulle meelde jäänud 7. päeva harjutus „Maagiline tee negatiivsusest välja“, kus tuleb vaatluse alla võtta mingi hetke akuutne probleem ja hakata enda jaoks üles kirjutama (enne seda muidugi leiutama) kõik, mille eest selle probleemi esinemisega seoses saad tänulik olla. Tunnistan käsi südamel – väga keeruline. Ja luban käsi südamel – valgustav, vabastav, avardav, silmi avav ülesanne.

Kui sul on probleem seoses sellega, et oled sotsiaalmeedia kaudu avastanud, et inimene, kellest oled kogu aeg lugu pidanud, omab Sinu jaoks praeguses kriisis (olgu see siis sõja- või koroonakriis) täiesti arusaamatut seisukohta ja see läheb Sulle kohe eriti hinge. Vihastab, kurvastab, teeb nõutuks … Sa muudkui imestad, et kuidas saab üks inimene küll nii mõelda? Tahaks talle kohe kirjutada või karjuda, et võtku ometi aru pähe!

…..

Ma olen tänulik, et enamik mu suhteid on väga head.

Ma olen tänulik, et mul on palju sõpru, kellega jagan sarnast maailmavaadet.

Jne

Lihtsaim igapäevane tänulikkuse harjutus on tegelikult suisa igapäevane harjumus tänada igal hommikul hommikuvalgust oma elu ja elujõu eest ning igal õhtul olla tänulik 3-5 asja eest, mis on hästi läinud või tänada mõne inimese olemasolu eest või mõte mõtte või taipamise eest.

Mina olen täna õhtul tänulik …

Ma olen tänulik, et mul oli täna võimalus saata mitme koti jagu riideid ja jalanõusid Ukraina lastele.

Ma olen tänulik, et mul oli täna võimalus koos oma tütrega koguda ja pakkida esmatarbeid Ukraina naissõduritele.

Ma olen tänulik, et taevas mu kohal on selge ja sinine.

Ma olen tänulik, et mul on töö, mida ma armastan, et mul on oma ikigai.

Mille eest oled Sina täna tänulik?

Ja homme ja iga päev oma tulevikus?