dr riina raudsik
Vibroakustika – abimees vaimsele ja füüsilisele tervisele.

Mõned kuud tagasi ilmus dr Raudsiku raamat „Helide tervendav jõud“. Palusime armastatud arstil tänase üleüldiselt nadi terviseolukorra valguses meenutada meile helide ja vibratsioonide tähtsust.

Kuidas me saaksime täna ennast aidata? Olukorras, kus vaimne tervis kiratseb ja ega füüsilinegi enamusel parimas vormis pole – kuhu joosta? Kust abi saada? Vastus peitub meie enese sees …

 

Dr Riina Raudsik kirjutab:

Harmooniad loovad harmooniat, see tähendab tasakaalu. Kuna haiguste ainus põhjus on keha tasakaalutuse seisund, siis iga teraapia, mis püüab meid viia keha harmooniale lähemale, tervendabki meid.

Inimene on energeetiline olevus, väli, kus igal koel ja rakul on vastavalt veesisaldusele oma võnkesagedus. Mõjutades keha madalamate võnkesagedustega, tekitame massaaži efekti, korrastades sel moel ainevahetuslikke protsesse. Sellelest lähtudes pakkusid norrakad välja ka taustamuusika lisamist just rütmita, voogava ja monotoonsema muusikana, et suurendada keha pingeseisundi terapeutilist efekti akustiliselt veelgi. Täna tunnemegi sellist ravi vibroakustilise teraapia nime all.

Vibratsioonide raviv toime on teada juba väga ammusest ajast.

Aktiivne vibratsioonide kasutamine raviks algas 19. sajandi 70-ndatel aastatel Prantsusmaal, Itaalias, Inglismaal ja Venemaal. Kasutati vibratsioonilaudu ja kiivreid, mis töötasid elektromehhaaniliste – ja elektromagnetiliste vibraatorite abil. Püüti ravida migreene ja närvipõletikke (50-150 Hz).
Algselt on ideed ilmselt pärit juba iidsetest aegadest, sest trummide madalaid vibratsioone kasutati meelt puhastava ja keha tasakaalustava seisundi saavutamiseks.
Selgituseks niipalju, et vibratsioonitõbe põhjustavad pikka aega alla 18 Hz-d võnkesagedused ja vibroakustilises teraapias ei kasutata nii madalaid sagedusi.

Mida kujutab endast vibroakustiline teraapia?

Vibroakustilise teraapia idee sellisena, nagu seda tänasel päeval kasutatakse, sündis norrakatel Olav Skillel ja Juliette Alvinil peale Briti Muusikaterapeutide ja Ravimuusika Ühingu sümpoosionit aastal 1968, kui seal defineeriti muusika viie universaali mõju inimese kehale:

  1. Bassitoonid rahustavad. Kõrged toonid suurendavad pingeseisundit.
  2. Rütmiline muusika teeb erksaks. Rütmiliselt neutraalne muusika teeb passiivseks.
  3. Harmooniad loovad harmooniat. Dissonants tekitab segadust.
  4. Vali muusika genereerib agressiivsust. Mahe muusika rahustab
  5. Monotoonsus on ajule rahustav. Varieeruv muusika kipub äratama tähelepanu ja vähendama mõttevabadust.

Vibroakustiline teraapia on ravi madalsageduslike helidega sagedusvahemikus 30-120 Hz, kus taustaks kasutatakse muusikat, mille abil mõjutatakse läbi keha ka inimese emotsionaalset aju, mis juhib keha organite ja kudede tööd. See intensiivne keha lõõgastav ravimeetod stimuleerib kogu keha ainevahetust ja soodustab selle tasakaalustumist. Näiteks hüpotalamuse  võnkesagedus on 40 Hz, mis tähendab, et sellise sageduse kasutamisel rahustame ainevahetuse „tormi“ kehas.

Ravi kõige olulisem osa on madalsageduslik helimassaaži meenutav programm, mis on valmistatud nii, et peale raviva toime oleks see ka meeldiv ja mõnus kehal tunda. Toimub vibreeriva sisekeskkonna tasakaalustamine vibratsiooni kaudu.

Kuidas vibroakustiline teraapia välja näeb?

Eestis on viboroakustilise teraapia edasiviijad ja ravijad Eha Rüütel Tallinna Ülikoolist, Ivar Vinkel, Riina Raudsik, Moonika Laanetu jpt. Ivar Vinkel teeb ise ka loodushäälte programme taustmuusikaks.
Jüri tervisekeskuses alustas dr Riina Raudsik vibroakustilise teraapiaga tegelemist 1991. aastal.

Patsient lamab voodis, mille alla on monteeritud kuus madalsagedushelisid läbilaskvat kõlarit: kaks säärte ja kaks reite all, üks alaselja ja üks rindkere all. Helitugevust kõlarites on võimalik reguleerida eraldi rinna, alaselja ja jalgade all, kui patsient seda soovib. (Dr Riina Raudsiku valmistatud vibratsiooni-programmid on valmistatud sagedusvahemikus 30-74 Hz. Need madalad helisagedused on paremini tuntavad, kui kuuldavad.)

Heli liigub läbi võimendi voodi põhja alla paigutatud kõlaritesse ja sealt inimese kehani, kus ta tajub seda helimassaažina.
Üks protseduur kestab 20 minutit. Erinevate haigusseisundite puhul vajatakse neid protseduure erinevalt, kuid tavaliselt on soovitav teha esimesed 8-10 protseduuri järjest, et saavutada antud haigusseisundi leevendumine või kadumine ja jätkata 2-4 korda kuus seisundi stabiliseerimiseks 2-3 kuu jooksul.
Ühekordsetest ravikuuridest (10 korda) on 100% abi saanud lapsed tikiga, lapsed, kellel on hiljuti psühhosomaatilise kaebusena tekkinud kogelemine, unehäired või pingepeavalud.

Kellele sobib vibroakustiline teraapia?

Tikiga on käinud ravil üle 146 lapse, kogelejaid lapsi on olnud üle 30 ja unehäiretega lastel taastus uni meie üllatuseks väga kiiresti, mis kinnitab laste psüühika suurt paindlikkust ja head ravile alluvust. Pingepeavaludega lapsed peavad läbi tegema 10 päevase raviseansi ja siis teisel-kolmandal kuul toetavate raviseansside ajal (umbes 4-6 korda kuus) hakkavad peavalud kaduma. Peavalude ravis kaotavad lapsevanemad tihti kannatuse ja hakkavad otsima uusi meetodeid. Pingepeavalud ei saa nädalaga kaduda, sest need on aastate jooksul tekkinud.
Täiskasvanute puhul kasutatakse ravi enim neil, kellel on ärevushäired ja erinevad psühhosomaatilised kaebused, nagu näiteks väsimus, mis magades ei kao, pingepeavalud, uinumise häired, ärevus ja paanikahäired, tinnitus, kurnatus, pearinglus jpm.

Lisaks raamatus loetletud psüühilistele ja psühhosomaatilistele haigusseisunditele soovitan vibroakustilist teraapiat ka sportlastele lihaseid lõõgastava, vaimselt rahustava ja ainevahetust kiirendava taastusravina; rasket vaimset või füüsilist tööd tegevate inimeste taastusravina; und soodustava ravina.

Vibroakustika ja uuringud.

Vibroakustilise teraapiaga seotult on uuritud järgmisi toimeid:

  • Laiendab veresooni (Wigram,1997, Skoglund ja Knugsson 1985, Wedell ja Cummings 1938)
  • Lõõgastab lihaseid (Razumov 1975, Wigram 1970,Hagbarth ja Eklund 1968), Eha Rüütel 1998. Rüütel, E., Raudsik, R., Vinkel, I. (2011). Vibroakustilise teraapia teenusarendus Jüri tervisekeskuses.
  • Valuvaigistav toime (Lundberg jt 1988, P. Lehikoinen jt)
  • Mehhaaniliselt ainevahetust ergutav ja happeliste vaheproduktide eemaldamist kiirendav, intensiivne lihaseid lõõgastav ja und soodustav ravi. (R. Raudsik 1991-2010, praktiline kogemus, A. Paju, R. Raudsik „Stress ja heliravi” 2009, A. Paju R. Raudsik „Stress kui asümmeetriline seisund”, R. Raudsik „pH balance & Vibroacoustic therapy“, 2009, R. Raudsik “Eelmäng haigustele” 2013, Raudsik “Helide tervendav jõud”,2021).

Jälgi dr Riina Raudsiku tegemisi ka tema kodulehel www.raudsik.com.

Külasta terapeut Moonika Laanetu kabinetti.