Võrkkiigetunni raamatusoovitus
Täna taevasse vaadates ei saa küll mitte kuidagi aru, et ühel päeval … jah, tõesti … ühel päeval ta tulebki! Suvi! Vihmapilved taanduvad peatselt ja soe pääseb võidule. Meie aga unustame siis mõneks ajaks kõik vatid ja naudime täiega neid loetud päikselisi suvepäevi.
Lugemine on üks minu suvistest meelistegevustest. Kuigi olen viimastel aastatel avastanud enda jaoks ka näppupidi mullas askeldamise võlud, on igapäevane päikese käes võrkkiiges või õuediivanil raamatust inspireerituna mõttemaailmas rändamine see imeline tunnike, mida alati ootan ja siis täiel rinnal naudin. Eriti sügavaid mõtisklusi ja taipamisi ärgitab elule aga õuest akna tagant kostuv kerge vihmasabin. Seda viimast on maikuu meile küllaldaselt andnud.
Suvine aeg on minu arvates hea helgete mõtiskluste aeg. Suvine lugemine peaks jätma kerge ja õhulise tunde, just nii nagu suvised roadki. Jalad tahavad kergelt kepselda, hing tahab kerguses heljuda, sisikond kergendatult hingata ja aju rõõmu nautida.
Suvise toidulaua jaoks saad superideid loomulikult Jamie Oliveri kokaraamatutest „Taimetoidud“ ja „Tervislikud igapäevaroad“. Jamie on vapustavalt äge kokk, aga seda teavad vist absoluutselt kõik! Ma arvan, et ma ei liialda, kui ütlen, et Jamie on vist ainus, kelle tervislike roogade retsepte ei ole ma ise kuidagi mudinud. Tavaliselt hakkab mul ikka ühe või teise koka koostisosade osas silm vaikselt tõmblema Nii nagu meie ihu, nii tahab toitu saada ka meie hing ja aju.
Mida siis endale võrkkiike või peenarde vahele naudisklemiseks kaasa võtta?
Just helguse ja kerguse printsiipidest lähtuvalt teen Sulle mõned ettepanekud jaanipäevaeelsesse lugemisnimistusse.
See jaapanlaste kontseptsioon tähendab Sinu olemise põhjust. Miks Sa siin oled? Mis on Sinu olemise mõte? Kusjuures ega me enne päris lõpuni endas rahu ei leia, kui oleme nendele paarile eksistentsiaalsele küsimusele vastuse leidnud. Ikigai otsimise käigus kolistame me tavaliselt läbi hulganisti erinevaid ämbreid ja kui ükskord nö koju jõuame, oma Ikigai sadamasse, et hakata oma elu mõtet ellu viima ja elama kooskõlas meie jaoks ettenähtuga, avaneb meie ees hoopis teine maailm. Ikigai leidmine oli minu jaoks elumuutev … Ma mäletan ehk elupäevade lõpuni seda tunnet, mis mind valdas, kui suutsin esmakordselt mõista, mis on minu Ikigai.
Müstiline raamat, erakordne rännak, tohutu jada taipamisi …. ägedad katsetused, püüdes järele aimata taipamisi, mis raamatukangelast saadavad, püüdes temaga koos neid raamatus kirjeldatud eluvärve üles leida, märgata ja ka teadlikult arendada. Selle raamatu puhul ma parafraseeriksin Eliza laulu muusikalist „Minu veetlev leedi“: „Ma loeksin veel ja veel … ma loeksin veel ja veel … nii haarav on see raamat.“
„Taevane ettekuulutus“ katab mitme James Redfieldi sama seeria raamatutes pinnale tõmmatavatest taipamistest esimest üheksat. Sellisel moel, nagu see raamat, on mu pulsiga vist mänginud vaid „Meister ja Margarita“.
Klassika. Louise L. Hay … sõnu pole. Ta ise ja tema raamatud on harvaesinev superkombo terviseraamatute maailmas, kus autor toob lugejani tervise teemad niivõrd inimlikul, sügaval, mõtlemapaneval moel, et raske on jääda skeptikuks ning jätkata uskumist, et meie keha tervis on midagi, mis asub meie mõtetest, hingest, südamest ja sisemisest tuumast väljaspool. Louise oli Inimene selle sõna kõige sügavamas tähenduses, Õpetaja selle kõige paremas tähenduses ja Naine selle kõige ilusamas tähenduses. Kõik tema sulest ilmunud raamatud viivad lugeja iseendale lähemale, annavad talle kätte tikud, millega süüdata oma vastutuse tõrvik ning asuda tema valguse saatel teele iseenda sisemusse, iseenda tervise algallika juurde. Louise L. Hay on üks neist vähestest tervise saadikutest, kes minus sütitas selle miski, mis andis üldse lootuse tervenemisele.
Raamat, mille peaks minu arvates andma kaasa igale paarile, kes lähevad abieluavaldust sisse viima. Ei. Valetan. See raamat peaks olema kohustuslik kirjandus 11. klassis. Jah. Just nii. Ma olen vankumatult veendunud, et see raamat suudaks päästa päris suure protsendi lahku minevatest paaridest, vähendaks oluliselt kodus kõrgematesse registritesse tõusvate häälte sagedust, avaks paljude inimeste silmad ja aitaks meil kaaslasi palju rohkem väärtustada ja mõista. Nii neid endid kui ka nende püüdlusi, tegutsemise viise ja mõtlemise laade. Raamatus on test meestele ja test naistele. Väga põnev!!! Mäletan, et olin selle testi tulemustest ka enda puhul üllatunud. Ja muidugi muutub see ajaga veidi. Ohhh .. hea mõte – teen ka ise testi uuesti ja tean ühte inimest, kes selle minuga koos teeb
No jälle pole sõnu … Ja ei teagi, kust alustada. Ehk nii nagu Agu Sihvka … selleks, et kõik ausalt ära rääkida, tuleks alustada sellest, et … kunagi ammu oli sõna Jumal minu jaoks nagu punase rätiku näitamine härjale. Ma kaklesin selle sõnaga väga karmilt. Minu esimesed pehmenemised selle suhtes saabusid koos Luule Viilma Ellujäämisõpetustega. Tänu Viilmale ma ei visanud raamatut kohe kõrvale, kui seal Jumalat mainiti. Pikkamööda hakkas see sõna minu jaoks tähendama enamat kui halli habemega vanameest. Ja siis ma lugesin seda raamatut! Jutuajamiste esimene osa on minu jaoks isiklikult nagu minu evolutsiooni tõend. Ma olen seda lugenud ehk 6-7 korda ja iga kord joonin või märgistan enda jaoks olulisi taipamisi erineva vahendiga. Nii näen, millised elu aspektid, printsiibid, mõtted mind mingis elujärgus kõnetavad ja kuhu ma oma arenguga olen jõudnud. See ei ole raamat Jumalast. See pole raamat religioonist ega mitte ka usust. See on raamat mõistmisest, aktsepteerimisest, usaldamisest, nägemisest-vaatamisest, kuulmisest-kuulamisest, hingerahu teekond või teekond hingerahuni – kuidas soovid. Müstiline vägi on neis lehtedes. Raamat, mille reavahed on sisust tiined.
See imeline ja paljuräägitud külgetõmbeseadus … „Saladus“ on üks äge raamatuke – täis pikitud kaasautorite mõtteid ja mõtteteri, tarkusi ja taipamisi. Tegelikult on see üks külgetõmbeseaduse printsiipide kogumik. Raamatu kaasautorite kooslus on aukartust äratav – Bob Proctor, Jack Canfield jt. Raamat sobib kindlasti ka kasulikuks kingituseks! Misiganes tunded külgetmõbeseaduse vastu siit tärkavad, on järgmiseks heaks sammuks Jack Canfieldi „Külgetõmbeseaduse võti“
Kui see raamat ilmavalgust nägi, olevat ma ühele heale sõbrale öelnud: „Kui Sa ei taha, et Su elus midagi muutuks, siis ära seda raamatut loe!“ No ja nii ongi. Juba pärast paari esimest lehekülge hakkab Sul tõenäoliselt midagi kuskilt „sügelema“ … Tahaksid lehti edasi kerida, aga mitte selleks, et midagi vahele jätta, vaid selleks, et saada juba hakata tegutsema! Ebareaalne raamat, mis annab Sinu päevadesse aega juurde. Kuidas … vat seda ma ette ei ütle. Sest Sa ei usuks. Hal Elrodis on midagi tohutult võimast. Ta on peenike nagu kriipsujuku, aga vägi tema sees on üle-elu-suurune. Nagu Aatomik, mäletad „Olen ise väike, kuid mu jõud on suur“
„Kuidas stressi küüsist pääseda“
Selle raamatuga tuleb teha nii: esmalt lugeda see ühe jutiga läbi, joonida ära kohad, mis kõnetavad (oled midagi kunagi kogenud, oled midagi kunagi tahtnud proovida vms – ühesõnaga, mis hakkab kohe silma). Seejärel las see laagerdub. Ja nüüd on ta Sinu mõtete apteegi üks osasid. Sa leiad sealt kindlasti mingi hulga asju, mida viid oma igapäevaellu sisse selleks, et Sa ei peaks ühel päeval hakkama stressi leevendamisega tegelema. Ja siis jääb see Sulle varasalve, et kui midagi tõesti juhtub, oskaksid Sa sellest välja tulla nii, et ei peaks tablettide poole pöörduma. Lihtsate nippidega saame enda heaks väga palju ära teha. Mulle see raamat meeldib väga mitmel põhjusel – nippide listid, lihtsalt kirjutatud, kerge lugeda. Kõik soovitused pädevad ka arstide ja psühholoogide seisukohast, on ju tegu arstist autoriga.
Amazoni üks tagasisidedest raamatule oli „Ei mingit üleliigset jura“. Nii ongi. Tervise alustaladest lihtsalt, otse, ilma keerutamata, teaduslikult tõestatud jutt ja soovitused. Alla kriipsutamise raamat. Dr Riina Raudsik ütles, et seda raamatut peaksid lugema kõik, kes oma tervisest veidigi hoolivad. Hoolimata oma lihtsast ülesehitusest on selles raamatus uut ja ka vajalikku meeldetuletust isegi doktorikraadiga inimestele, rääkimata siis ülejäänutest. See raamat ei ole otsast lõpuni lugemise raamat nagu „Anna Karenina“ vms, see on praktiline käsiraamat koos selgituste ja näidetega. Tegu on Inspiratsiooniraamatukogu esimese raamatuga ja ma ütlen ausalt, ma olen äärmiselt rõõmus, et mulle seda autorit kunagi soovitati uurida, et ehk oleks teda võimalik kuidagi Eestisse saada. Loenguks ei õnnestunud, aga kirjaridades on ta nüüd olemas. Super raamat!
„Nõtkelt“ Väga hea vihmase ilma raamat!
Autor Leonid Mlodinow on lisaks kirjutanud kahasse veel ka selliste suurkujudega nagu Stephen Hawking ja Deepak Chopra. Aga see selleks. „Nõtkelt“ viib meid paindliku mõtlemise maailma. Paindliku mõtlemise kasutegureid ei ole vist tarvis väga palju püüda maha müüa … on ju ilmselge, et muutuvas maailmas (ja järjest kiiremini muutuvas maailmas) jäävad nö ellu need, kes kohanevad. Kohaneda ei ole aga võimalik, kui mõtted ja mõtlemise viis on paindumatud.
Raamat on pungil teadusest, näitlikustavatest metafooridest ja elulistest situatsiooninäidetest, mis kogu teema olulisuse ja rakendatavuse terviklikuks pildiks liimivad. Miks ma ütlen, et vihmase ilma raamat? Sest see tahab veidi rohkem süvenemist saada ja mõnus vihmaladin mängib siin oma rolli.
„Kehavälised rännakud“ Vihmase ilma raamat!
Oled Sa kunagi kogenud kehavälist rännakut? Mina olen püüdnud näppu peale panna oma lucid dreaming (elavad-juhitavad unenäod) kogemustele. Suht tulutult. Aga ehk nüüd tänu sellele raamatule saan .
Monroe on oma raamatu kirjutanud juba 1971. aastal. Aga ega rännakud ei ole nagu mood – need ei muutu. Autorit hakkasid kehavälised rännakud paeluma seetõttu, et ta hakkas neid ise kogema. Miks need esinesid, kuidas see võimalik on, mida teadus ütleb ja kas me ise saaksime ka neid tekitada? Kas me tohiksime? Loe tema kogemustest, teaduslikest tagamaadest ja vaata, mis Sa ise kogu sellest loost arvad.
„Energiakriis“ Vihmase ilma raamat!
Kulda täis leheküljed! Dr Riina Raudsik on fenomen. Pioneer, Inimene, Arst. Võta ükskõik, milline tema raamat ja see paelub. Mitte ainult raamat ise, vaid kõik see, mis sealt Sinuni kaikub – võimalused … tohutu hulk võimalusi ise enda jaoks nii palju ära teha. Võimalused anda endast nii palju, kui ise vajalikuks pead, et olla terve. Mis see terve olek siis tegelikult on? Miks me sellest nii palju räägime …? Jahume isegi, ma ütleks … Sest ilma terviseta ei saa me olla need, kes peaksime olema! Väga vähe on erandeid, kelle eluülesanne tulenebki just nende tervise olukorrast. Enamik inimestest elab oma elu ise selliseks, et tervis hakkab tema tegevust, unistusi ja uskumusi piirama. See kõik on tarbetu! Dr Raudsiku raamatutest saab väga häid juhiseid, kuidas elada oma elu nagu viljakas mullas kasvav lill, mitte tühjas vaasis närtsiv kunagine sirgeseljaline ja elujõuline iludus.
Lõunanaabrite psühhiaater, psühhoterapeut ja -analüütik Arkadi Panc on nende kaante vahele kogunud 35aastase karjääri kogemused, tähelepanekud ja mõtteid. Sellistel teemadel on minu arvates alati kõik raamatud huvitavad, sest need avardavad iga lugeja silmaringi ja viivad lähemale teadlikule enesetunnetusele. Raamatust „Jutuajamised Jumalaga I osa“ läks mulle väga hinge duaalsuse printsiibi mõte – me saame asja olemusest enda jaoks aru siis, kui oleme kogenud ka vastandit. Ehk siis näiteks selleks et teada, mis meile meeldib, peame me tundma/nägema, mis meile ei meeldi. Ja just seetõttu on erinevate inimeste mõtisklusi nii huvitav lugeda, eriti veel siis, kui neisse on pikitud sisse veel enamate inimeste mõtteid, taipamisi ja tõdesid. Läbi mõtiskluste saame me endast aina rohkem aru. Ja ennast aina rohkem mõistes, liigume me aina suuremas ja stabiilsemas õnneseisundis lähemale oma parimale versioonile endast. Milline õnnistus! Ei … mitmemilline 😀
Gunnar Aarma nime kuulmine toob minusse alati mingi imelise rahutunde. Mul polnud au temaga eluajal isiklikult kohtuda, kuid tema mõjuring ulatus kindlasti ka minu peale. Ta oli mees, kelle olemasolu oli tunda ka siis, kui temaga polnud kohtunud. Selle mõjuringi sisse võis jääda (või saada) ka pärast esimesi ridu mõnest tema raamatust.
Aarma tõdedest köidavad mind väga mitmed, kõige põhilisem kattumine on meie mõttemaailmadel selles osas, mis puudutab inimese eemärki. Aarma sõnutsi on inimese peamine ülesanne saada õnnelikuks.
„Mu guru veenis mind, et inimene on kõikvõimas ja esijoones tuleb seda kõikvõimsust kasutada, et õnnelikuks saada,” on ta öelnud. „Selleks, et olla õnnelik, peab inimene õigesti mõtlema, õigesti hingama, õigesti toituma ja küllaldaselt liikuma. Kui nüüd hinnata nende tegurite tähtsust proportsioonis, on tulemus ligikaudselt selline: õige mõtlemine – 70%, õige hingamine – 10%, õige toitumine – 10% ja küllaldane liikumine – 10%.
Võib julgesti öelda, kui inimene seab oma mõtlemise korda või tänapäevaselt öeldes suudab muuta ennast stressivabaks, siis ta tõenäoliselt saab oma hädadest lahti.”
Kas valik tehtud? Mis kõnetas?
Pilved vaikselt taanduvad ja päike pääseb võidule. Nii võiks ka helgus meis endis võidule pääseda. Selleks soovitan meeles hoida Reiki viit põhimõtet:
- Just täna ma ei vihasta
- Just täna ma ei muretse
- Just täna ma olen tänulik kõige eest
- Just täna ma olen hea kõigi vastu
- Just täna teen oma tööd hoolsalt.
Imelist suve algust ja head lugemist!
Kris Inspiratsiooniraamatukogust